Älykäs Kainuu - Yritysten älykästä ennakointia ja osaamisen kehittämistä Kainuussa

Älykäs Kainuu -hanke​ tukee ICT-alan osaamista ja jatkuvaa oppimista tarjoamalla maksuttomia koulutuksia työelämän tarpeisiin. Kehitämme alueellista työelämäyhteistyötä ja parannamme ICT-alan yliopistokoulutuksen saatavuutta Kainuussa ja Koillismaalla.​
ÄK logot yläreunassa

Koulutukset

Haluatko päivittää ICT-alan osaamistasi? Kaipaatko tietoa tulevaisuuden älykkäistä teknologioista ja digitaalisista ratkaisuista? Tarjoamme maksuttomia täydennyskoulutuksia työelämän tarpeisiin.

Ilmoittaudu mukaan tuleviin koulutuksiimme!

Internetin arkkitehtuuri ja toimintaperiaatteet 20.-26.11.2026

Haluatko ymmärtää, miten internet toimii ja millaisista teknologioista sen toiminta rakentuu? Tässä koulutuksessa tutustut internetin arkkitehtuuriin, suunnitteluperiaatteisiin, verkkoteknologioihin ja keskeisiin tiedonsiirtoprotokolliin.

Tekoälyn hallittu käyttöönotto 24.11.-1.12.2026

Verkkokurssi keskittyy tekoälyn hallintamalliin ja tiedonhallintaan. Koulutuksessa opit, miten rakennetaan perusta tekoälyn turvalliselle ja tavoitteelliselle hyödyntämiselle?

Tekoäly kasvun ja kilpailukyvyn mahdollistajana 9.-16.12.2026

Koulutuksessa tarkastelemme, miten tekoäly voi tuottaa liiketoiminnallista arvoa neljällä tasolla: johtaminen, tuottavuus, asiakasarvo ja yritysarvo.

Internetin sovellukset, tietoturva ja tulevaisuus 11.-26.2.2027

Miten internetin sovellukset toimivat, miten tietoliikenteen turvallisuudesta huolehditaan ja millaisia haasteita internet kohtaa tulevaisuudessa? Koulutuksessa perehdyt internetin sovelluksiin, tietoturvaan ja internetin tulevaisuuden kehityssuuntiin.

Opintopolkuja yliopistoon

ICT-alan opintopolkuja Kainuussa

Tutustu tarkemmin Kainuussa toimivien koulutusorganisaatioiden tarjoamiin ICT-alan tutkintokoulutuksiin ja mahdollisuuksiin edetä koulutustasolta toiselle. Tutustu ICT-alan opintopolkuun

FITech-verkostoyliopistossa on tarjolla maksuttomia ja kaikille avoimia tekniikan alan kursseja: FITech | For future tech talents

Avoin yliopisto tarjoaa laajan valikoiman Oulun yliopiston tutkintoihin kuuluvia ICT-alan opintoja: Digi- ja ICT-alat | JOY

Menneet tapahtumat

Webinaari: Kajaanin yliopistokeskus kehittämisen kumppanina 8.9.2026

Esittelemme Kajaanin yliopistokeskuksen Mittaustekniikan yksikön tutkimusta, palveluja ja muita yhteistyömahdollisuuksia yrityksille sekä muille kumppaneille. Webinaarin materiaalit.

Webinaari: Ennakoi, kehity ja menesty - ratkaisuja yrityksille muuttuvassa maailmassa 12.5.2026

Tässä webinaarissa kuulet, miten ennakointia voi hyödyntää käytännössä yrityksen tai organisaation kehittämisessä. Esittelemme syksyllä käynnistyvät ennakoinnin valmennukset. Webinaarin materiaalit.

Webinaari: Fab Lab - ideasta innovaatioksi 23.4.2026

Tutustumme Fab Labiin - digitaalisen suunnittelun ja valmistuksen työympäristöön, jossa kuka tahansa voi suunnitella ja valmistaa fyysisiä prototyyppejä ja tuotteita modernien työkalujen avulla. Webinaarin materiaalit.

Webinaari: Väylä auki ICT-alan yliopisto-opintoihin 14.4.2026

Käymme läpi Oulun yliopistossa tarjolla olevat tietotekniikan ja tietojenkäsittelytieteiden kandi- ja maisteriohjelmat sekä avoimen väylän opinnot, valintaperusteet, hakuprosessin ja muut käytännön vinkit. Webinaarin materiaalit.

Webinaari: Kuinka varmistamme ohjelmistojemme tietoturvan? 11.3.2026

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksen johtava asiantuntija Karoliina Kemppainen kertoo, miten saamme turvallisempia ohjelmistoja ja esittelee Kyberturvallisuuskeskuksen palvelut ja kyberturvallisuuden tilannekuvan. Webinaarin materiaalit.

Webinaari: Kehity yhteistyöllä - Yliopisto yritysten TKI-kumppanina 2.12.2025

Tutkimusyhteistyön mahdollisuuksiin keskittyvässä webinaarissa esitellään Oulun yliopiston ja Business Finlandin palveluja ja rahoituksia yrityksille. Webinaarin materiaalit.

Webinaari: Innovaatioita ja osaajia - Yliopistoyhteistyön mahdollisuudet yrityksille 13.11.2025

Älykäs Kainuu -hankkeen ensimmäisessä webinaarissa käsitellään opiskelijayhteistyötä erityisesti opinnäytetöiden sekä työelämätapahtumien muodossa. Webinaarin materiaalit.

Tieteestä älyä bisnekseen -seminaari

Älykäs Kainuu -hankkeen aloitusseminaari järjestettiin 8.5.2025 Kajaanissa. Seminaarissa verkostoiduttiin, opittiin uutta ja pohdittiin tulevaisuuden mahdollisuuksia ICT-teknologioihin, työelämän kehittämiseen ja jatkuvaan oppimiseen liittyen.

Koulutuskalenteri

  1. Johdatus kyberturvallisuuteen 4.-25.2.2026
  2. Tekoälyn vastuullinen käyttö 9.-13.3.2026
  3. Sustainability in the ICT sector 24.-31.3.2026
  4. Kyberturvallisuuden perusteet yrityksille 13.5.-5.6.2026
  5. Tulevaisuusklubi 20.8.-1.10.2026
  6. Johdatus tekoälyyn 1.10.-31.12.2026
  7. Tulevaisuusvalmennus yrityksille 8.10.-19.11.2026
  8. Data liiketoiminnassa ja johtamisessa 21.10.-4.11.2026
  9. Projektinhallinta 26.10.-4.12.2026
  10. Internetin arkkitehtuuri ja toimintaperiaatteet 20.-26.11.2026
  11. Tekoälyn hallittu käyttöönotto 24.11.-1.12.2026
  12. Tekoäly kasvun ja kilpailukyvyn mahdollistajana 9.-16.12.2026
  13. Internetin sovellukset, tietoturva ja tulevaisuus 11.-16.2.2027

Yhteystiedot

Yritysyhteistyön koordinaattori Outi Kanniainen, outi.kanniainen(at)oulu.fi

Projektipäällikkö Eva Raudasoja, eva.raudasoja(at)oulu.fi

Tilaa uutiskirje

Voit tilata Älykäs Kainuu -uutiskirjeen TÄSTÄ.

Yhteistyössä